DÜNYA HELAL ZİRVESİ 2018


DÜNYA HELAL ZİRVESİ 2018 6.İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI HELAL FUARI’NA BÜYÜK İLGİ
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde düzenlenen dünyanın en büyük helal organizasyonu Dünya Helal Zirvesi ve 6.İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı, Discover Events’ın organizatörlüğünde ve İslam ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ile İslami Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT)’nin işbirliğinde 29 Kasım – 02 Aralık tarihleri arasında, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi, Yenikapı, İstanbul’da gerçekleşmiştir.
Dünya Helal Zirvesi adına Sn. Emre Ete tarafından açılışı yapılan programda, Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Gonca Yılmaz Batur olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sn. Nurettin Nebati, İslam ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saad Bin Othman Al Kasabi, Filistin Milli Ekonomi Bakanı Sn. Abeer Odeh, İslami Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) Genel Direktörü Dr. Hassane Hzaine (OIC Genel Sekreterinin mesajını okudu), Uluslararası İslami Fıkıh Akademisini Enformasyon Direktörü Sn. Mohamed Basher M.Abdulmuhsen Haddat konuşmalarını gerçekleştirmiştir. Ayrıca dünyaca ünlü İngiliz Müslüman müzisyen ve hayırsever Yusuf İslam da Dünya Helal Zirvesinde konuşmacı olarak yer almıştır. Dünya Helal Zirvesi Konseyi adına kendisine ‘’Dünya Barış Ödülü’’ taktim edilen ünlü müzisyen ayrıca zirve kapsamında hayranları ile buluşarak, ‘’Neden Hala Gitar Taşıyorum’’ adlı kitabını imzalamıştır.
Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl 25 farklı ülkeden 60 konuşmacı sunumlarını yapmıştır. Konuşmacıların yanı sıra, 38 farklı ülkeden 5000 delege konferansları ilgiyle takip etmiştir. Bunun yanı sıra, birçok üniversiteden öğrenci konferanslara ilgi göstermiştir.
6.İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI HELAL FUARINDA
33 ÜLKE VİTRİNE ÇIKTI!

 
İslam ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslami Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ve Discover Events İşbirliği ile gerçekleştirilen 6. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı ise Afkanistan, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Cezair, Fas, Filistin, Fransa, Gana, Hırvatistan, Hindistan, İngiltere, İspanya, Kamerun, Kanada, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Rusya, Sirilanka, Sudi Arabistan, Tayland, Tunus, Amerika ve Türkiye ile birlikte 33 farklı ülkeden 350 yerli ve yabancı firma stand açarak ürünlerini tanıtmıştır. Fuar kapsamında gerçekleşen B2B programına yurt dışından 200yabancı satın almacının katılımı ile katılımcılar ve satın lamacılar arasında toplantılar gerçekleşmiştir. Zirve ve Fuarı 29 Kasım -02 Aralık tarihleri arasında 80 ülkeden 38.750 yerli ve yabancı ziyaret etmiştir.
Aynı tarihlerde, eş zamanlı Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) ve Discover Events işbirliği ile ilki gerçekleştirilen Dünya Helal Zirvesi İslam Ülkeleri Aşçılar Kupası kapsamında 12 farklı ülkeden ünlü aşçı hünerlerini sergilemiştir. Ayrıca, İSMEK Şefleri Yarışıyor ve Engelsiz Lezzetler etkinlikleri ile profesyonel ve amatör aşçılar bir araya gelmiştir. Butik pastacılık atölye çalışmalarının yapıldığı, Ege Bölgesine, İç Anadolu Bölgesine, Karadeniz Bölgesine ve Marmara Bölgesine ait yöresel lezzet sunumlarının gerçekleştiği etkinlik büyük ilgi görmüştür. 1. İslam Ülkeleri Aşçılar Kupasında Özbekistan takımından Akhmad Khamdamov ve Nodirjin Tokhirjonov altın madalyanın sahibi olmuşlardır. 2 Aralık’ta gerçekleştirilen Dünya Helal Zirvesi 1. İslam Ülkeleri Aşçılar Kupası Ödül töreninde TAŞPAKON ve Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu işbirliği ile oluşturulan ve 8 ana kararı kapsayan Milli Mutfak Hareketi kararları imzalanarak hayata geçirilmiştir.